"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"
Mikołaj Rej z Nagłowic
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 roku w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W rocznicę tych wydarzeń ważne jest, by uświadomić sobie, jak wielka jest różnorodność języków. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uzmysłowić społeczeństwu istotę prawidłowego posługiwania się nim w życiu codziennym.
Nasza szkoła również włączyła się w obchody Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie młodszych klas brali udział w zabawach językowych na świetlicy: kalamburach, zagadkach językowych czy też w grze „słowo na literkę”. Nie obyło się również bez aktywności fizycznej. Najmłodsi podopieczni ćwiczyli swoją kondycję, ale przede wszystkim refleks i pamięć podczas „biegającego dyktanda”. Zadanie to wymagało wiedzy i werwy. Sprawiło wiele radości, choć pomyłki były nieuniknione. Za przygotowanie zabaw były odpowiedzialne panie: Kamila Gajdzik, Dorota Jaworska oraz Urszula Snarska.
Starsi uczniowie wraz z polonistkami przygotowali gazetkę tematyczną, która została wyeksponowana na szkolnym korytarzu. Na lekcjach języka polskiego zostały przedstawione ciekawostki związane z naszym językiem oraz liczne gry i zabawy językowe. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w zagadkach językowych, quizach dotyczących poprawności językowej czy rozwiązać krzyżówkę z archaizmami. Zmierzyli się również z łamańcami językowymi, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Wierszyki z trudnymi do wymówienia słowami okazały się być ogromnym wyzwaniem, ale jednocześnie bardzo dobrą zabawą. Dzięki działaniom podejmowanych z okazji MDJO uczniowie uświadomili sobie, że nasz język ojczysty jest skarbem narodowym i warto o niego dbać.
41-200 Sosnowiec
Kościelna 9