Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu zachęca do zapoznania się z informacjami dotyczącymi zagrożeń związanych z nadmiernym opalaniem się w ramach kontynuowanej w sezonie letnim 2022 r. wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Brązowo, ale czy zdrowo?”
Coraz większym problemem dla zdrowia publicznego staje się nadmierne narażenie na promieniowanie ultrafioletowe, w tym także pochodzące z solariów. W ostatnim półwieczu opaleniźnie nadano znaczenie poszukiwanej wartości, symbolu zdrowia i dostatku. Niestety, promieniowanie słoneczne nie jest obojętne dla skóry człowieka. Solaria emitują promienie UV (głównie UVA, w mniejszym stopniu również UVB). Promieniowanie to powoduje wytwarzanie melaniny w skórze i powstawanie opalenizny. Przedawkowanie promieni ultrafioletowych w przypadku dzieci i młodzieży może prowadzić do trwałych szkód przesuniętych w czasie. Większość młodych ludzi nie uważa poparzeń słonecznych za coś niebezpiecznego! Bagatelizowanie tego zjawiska wynika z ogólnego braku świadomości jak i wiedzy na temat procesów zachodzących w skórze podczas opalania!
Zalecane środki chroniące przed nadmiernym promieniowanie UV:
Należy ograniczyć czas przebywania na słońcu w godz. od 10:00 do 14:00;
Należy robić przerwy w opalaniu się, częściej przebywać w cieniu;
Należy nosić ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponować całego ciała;
Należy nosić okulary przeciwsłoneczne, które stanowią 99% - 100 % ochrony przed UVA i UVB dla oczu;
Należy używać kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej;
Należy chronić niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat i uczyć je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca.
41-200 Sosnowiec
Kościelna 9